A ház, amely CO²-t tárol Openly Valley, Widnau (CH)
Andy Keel nem kisebb célt tűzött ki maga elé, minthogy új mércét állítson az építőiparban. A svájci vállalkozónak egy speciálisan kifejlesztett építési rendszerrel nemcsak a klímasemleges építés volt a célja, hanem az is, hogy az épületek elnyeljék a szén-dioxidot.
Az épületeket CO² tárolására használni, és már ma teljesíteni a 2050-es párizsi klímacélokat: Andy Keel jobb jövőt szeretett volna három gyermeke számára, ezért kifejlesztette az Openly építési rendszert, amellyel ezt az ambiciózus célt kívánja megvalósítani.
Rugalmas és tartós

A 19 lakásból álló widnaui társasház az első olyan épület Európában, amely teljes mértékben ezt az innovatív rendszert használja. Teljesen CO²-semleges technológiával épült – a biogén szén-dioxid-befogásnak (carbon capturing) köszönhetően. Ennek lényege, hogy építés során főleg olyan anyagokat, például bizonyos fafajtákat vagy növényeket használnak, amelyek növekedésük során sok szén-dioxidot vesznek fel a légkörből. A megkötött szén-dioxid mennyiségét pontosan kiszámítják, majd tanúsítják. A widnaui ház egy favázas rendszerű épület, amely a CO²-tárolás mellett kiemelkedően rugalmas és tartós használatot biztosít.
Ráadásul a bővíthető és módosítható szerkezetnek köszönhetően a lakóteret a jövőbeni igényekhez lehet igazítani. Ez meghosszabbítja az épület élettartamát, ami döntő tényező a CO²-kibocsátás elkerülése szempontjából. Az építőelemek rögzítését illesztéssel vagy csavarozással oldják meg a könnyű szétszerelhetőség és újrafelhasználhatóság érdekében.
Európa legnagyobb kenderháza

Az épület másik jellegzetessége a természetes anyagok, például vályog és kender használata. A gyorsan megújuló nyersanyagként ismert kendert többek között szigetelőanyagként használják a „Cancret” nevű speciális kenderbetonban, amely köbméterenként nettó 100 kilogramm szén-dioxidot képes megkötni. Az épület egyben Európa legnagyobb kenderháza is.
Függetlenül tesztelt környezetvédelmi terméknyilatkozatok

A megrendelő a belsőépítészeti megoldások esetében is a minőségre és a hosszú élettartamra helyezte a fő hangsúlyt. A fürdőszobákban Geberit kerámiák szolgálják a lakók kényelmét. „Kerámiatermékeink függetlenül ellenőrzött környezetvédelmi terméknyilatkozatokkal (EPD) rendelkeznek, amelyek igazolják a termékek ökológiai lábnyomát” – mondja Andreas Wäger, a Geberit svájci értékesítési vállalatának műszaki támogatási vezetője. Ez többek között segít az épületek karbonlábnyomának kiszámításában.
A svájci Geberit értékesítési vállalat emellett önkéntes CO²-tanúsítványok révén a myclimate alapítvány egyik Tanzániában működtetett erdővédelmi projektjét támogatja, így ellensúlyozva a kerámiagyártás során elkerülhetetlenül keletkező szén-dioxid mennyiségét. Andy Keel szerint ezek a CO²-tanúsítványok nagyban megkönnyítették a döntést.



Tények
Geberit Know-how
Termékek a Geberittől
- iCon WC és mosdó
- Sigma20 működtetőlap
- Silent-db20 szennyvízelvezető rendszer
- Geberit FlowFit és PushFit nyomócsővezetéki rendszer
- SilentPanel hangvédelmi elem