Kedvenc helyem: a fürdőszoba Blackwood House, Queensland (AUS)
A Sarah Waller építész által tervezett Blackwood House számos díjat nyert. Ez nemcsak egy projekt, hanem az otthona is. Az angol származású, 20 éve Ausztráliában élő építésszel arról beszélgettünk, milyen érzés az, ha valaki saját magának tervez házat, és hogy miért kellene jobban megbecsülnünk a fürdőszobát.

Milyen érzés az, ha valaki magának épít házat?
Az építkezés egy izgalmas és ugyanakkor kihívásokkal teli folyamat volt – amelynek során az építészi munkám kiegészült egy személyes dimenzióval. Izgalmas dolog volt a tervezés határait feszegetni, de maga a kivitelezés nagy odafigyelést igényelt. A csúcsos tetővonal például egyszerűnek tűnt a CAD szoftverben, de a megvalósítása nagy kihívást jelentett. Az azonban minden pénzt megér, amikor az ember látja, ahogyan egy épület életre kel.
Mi az, amitől jól érezzük magunkat egy házban?
Az otthonosság érzése nemcsak a designnak, hanem az emléktárgyaknak is köszönhető. Az én esetemben ez a tárgy egy 25 éves B&B Italia kanapé, amelyet Londonból hoztunk magunkkal, és amely még mindig a lakótér meghatározó darabja. Vagy az ágyunk, amely mindenhová elkísér minket. Egy jól átgondolt design tiszteletben tartja ezeket az elemeket, és olyan helyiségeket hoz létre, amelyekben mindegyik emléktárgynak megvan a megfelelő helye.
A Blackwood House egy nagyon nyitott kialakítású ház. Miért?
A nyitottság jól illik az ausztrál éghajlathoz és életmódhoz. Európában a házak gyakran különálló helyiségekből állnak, itt viszont nagy hangsúlyt kapnak az egymásba nyíló terek. Ráadásul a nyitott kialakítás természetes hűtést biztosít. A Blackwood House-ban a konyha és a nappali egy nagy nyitott teret alkot, csak a hálószobák és a fürdőszobák vannak külön helyiségekben. Az intimitás és az otthonosság megteremtése érdekében azonban a lakótér valamivel lentebb van a ház többi részéhez képest. Még kandallónk is van – ritkán van rá szükség, de esős napokon nagyon jól jön.
Mekkora problémát jelentenek a heves esőzések?
Queensland szubtrópusi éghajlata miatt az esőt muszáj figyelembe venni tervezés során. A lapostetők nagy népszerűségnek örvendenek, de a vízelvezetés szempontjából kihívást jelentenek. Mivel a Blackwood House tiszta formavilágát nem akartam tönkretenni látható lefolyócsövekkel, ezért a Geberit Pluvia mellett döntöttem. A rendszer negatív nyomást használ a hatékony vízelvezetéshez – a vékony csövek láthatatlanul, a falban helyezkednek el.

Melyik a kedvenc helyisége?
A fürdőszoba. Egy privát udvarra nyílik, amelyet látványbeton falak vesznek körül; a szabadon álló fürdőkád is itt kapott helyet. Egy hosszú nap után jólesik ott megfürödni, főleg nyár közepén, amikor odakint 30 fok van. A férjem és az én számomra ez már egyfajta rituálé, a pihenés és a feltöltődés pillanata.
Úgy tűnik, hogy nem csak Önök szeretik a fürdőszobájukat. A Blackwood House számos díjat nyert...
(nevet) Gyakran nyerek díjakat a fürdőszobáimmal. Stílusom – markáns fekete-fehér színek és időtálló elemek – a funkciót és az esztétikát ötvözi. Minden részletet alapos mérlegelés után választok ki, a csempéktől a csaptelepekig. Az öblítőtartály pedig mindig Geberit az egységesen letisztult megjelenés érdekében. E téren nem ismerek kompromisszumot.
Miért a Geberit?
Ausztráliában a falsík alatti öblítőtartályok még mindig luxusnak számítanak, de én már több mint 20 éve csak a Geberit termékeit használom. Hírnevem alapja a minőség, és e téren nem vagyok hajlandó kompromisszumot kötni. A Geberit pont azt a karcsú, egységes designt képviseli, amit annyira szeretek, miközben hosszú távú funkcionalitást garantál.
Melyik részletet tartja a legfontosabbnak tervezés során?
Egy otthon soha nem egyetlen részlettől válik különlegessé, hanem a finom kis apróságoktól. A tető elkeskenyedő vonala, a medence éles szögei, az, ahogyan egymásba érnek a dolgok – minden elem hozzájárul a harmonikus összképhez.



Tények
Geberit Know-how
Termékek a Geberittől
- Pluvia esővízelvezető rendszer
- Duofix Sigma falsík alatti öblítőtartály
- Sigma70 működtetőlap