Felújítás során a padlóba süllyesztett zuhanyzó beépítése mindig átalakítással jár. Ezért előzetesen ellenőrizni kell, hogy teljesülnek-e a beépítés feltételei. A legfontosabb az aljzat beépítési magassága, tehát az esztrich réteg vastagsága, amely a padlóburkolaton kívül más rétegeket is tartalmaz, például a hőszigetelést, a padlófűtés csővezetékeit stb. A padlóba süllyesztett zuhanyzók esetében ügyelni kell a szifonhoz szükséges minimális magasságra. Ha az aljzat beépítési magassága kisebb, mint a szifonmagasság, előfordulhat, hogy a zuhanyzót nem vagy csak nagyon bonyolult és költséges átalakítás révén lehet beépíteni.
1. Tervezés: a méret a lényeg
A kényelmes zuhanyzás érdekében a zuhanyterülethez vezető folyosó legalább 80 centiméter széles, maga a zuhanyterület pedig legalább 90 x 90 centiméter alapterületű legyen, de minél nagyobb, annál kényelmesebben lehet használni.
2. Ne spóroljon a zuhanyfalon
Zuhanyzáskor a víz meglepően messzire kifröccsenhet a zuhanyterületről. Különösen, ha nem választották le semmivel. A pihentető zuhanyzás után ilyenkor a fürdőszoba padlóját fel kell törölni, ami már egy kevésbé izgalmas feladat. Ezért az ajtó nélküli walk-in zuhanyzók esetében a zuhanyfalat – a térbeli adottságok figyelembevételével – érdemes a lehető legnagyobb méretűre tervezni. Minél szélesebb az üveg zuhanyfal, annál kisebb felületre tud felfröccseni a víz.
3. Zuhanyfelület vagy csempe?
Awalk-in zuhanyzók esetében a zuhanyfelületek és a csempék is jó megoldásnak számítanak.
A zuhanyfelületeket vagy zuhanytálcákat a padló síkjába süllyesztve lehet beépíteni, és már többféle szín- és anyagváltozatban kaphatók. Az ásványi anyagokból készült zuhanyfelületek például – a fémmel, üveggel vagy kerámiával szemben – kellemesen meleg és lágy érzetet keltenek.
Ha viszont lecsempézzük a zuhanyzót, azzal egyenletes megjelenést kölcsönzünk a fürdőszobának. A csempék teljesen egyedi megvalósítást és nagy tervezési szabadságot kínálnak. Kis fürdőszobákban a walk-in zuhanyzó hasznos területként szolgál. A csempe méretét illetően a nagyméretű lapok előnye abban rejlik, hogy a kevesebb fuga miatt könnyebben tisztíthatók.
4. Csúszásmentesség: inkább menjünk biztosra
A padlóba süllyesztett zuhanyzók tervezésénél központi szerepet játszik a padló jellege és a lefolyó elhelyezése. Ha csúszott már el a zuhanyzóban, akkor tudja, milyen fontos, hogy még vizes padlófelület esetén se veszítsük el a talajt a lábunk alól. Vásárláskor csúszásmentes csempét vagy csúszásmentes anyagokból készült zuhanyfelületet válasszon.
Mivel zuhanyzás közben senki sem szeret a lefolyón álldogálni, célszerű azt a padlón minél közelebb a falhoz elhelyezni, vagy falba rejtett lefolyóként közvetlenül beépíteni a falba.