Fából készült fürdőszobabútorokMinőségi hangsúlyok kialakítása

Geberit ONE pultra ültethető mosdó, alsószekrény tölgyfából

A fa jól bevált építőanyag. Épületek, hajók vagy ablakok alapanyagaként gyakran érintkezik vízzel, ezért is furcsa, hogy a fürdőszobában miért számított ilyen sokáig tabunak. Sokan valószínűleg attól tartanak, hogy hamar penészedni kezd.

A konyhában a fa ma már teljesen elfogadott anyagnak számít, de lassan a fürdőszobai használatával kapcsolatban is megváltozik a szemlélet. Valódi fa padlóhoz, falpanelként vagy fürdőszobabútorok alapanyagaként: a fa meghatározó szerepet játszhat a fürdőszobában.

A mosdótér részeként egyre többen választanak szép tömör fából készült, pultra ültethető mosdópultot, de már fából készült fürdőkádak és mosdók is kaphatók. A fa alsószekrények és a kerámiamosdók kombinációja is nagy népszerűségnek örvend.

Miért olyan népszerűek a fából készült fürdőszobabútorok?

A fa népszerű anyag a fürdőszobában, mert “élőlény“. Ez azt jelenti, hogy a fa magába tudja szívni és újra ki tudja bocsátani a nedvességet. Ez pozitív hatással van a beltéri klímára.

Ez pozitív hatással van a beltéri klímára. Ezenkívül egyes fafajokról köztudott, hogy magas savtartalmuk révén antibakteriális tulajdonsággal rendelkeznek. Ami nem is olyan rossz hír a fürdőszoba szempontjából, ahol a higiénia kiemelt szerepet játszik.

Tippek: nézzük, hogy mire kell figyelni, ha fát használunk a fürdőszobában

Geberit ONE alsó szekrény hickory dió kivitelben

Jó, ha van fa a fürdőszobában. De legyünk óvatosak - van néhány szempont, amit figyelembe kell venni, amikor a fürdőszobabútor fából készült anyagát kiválasztjuk. Ugyanis, zuhanyzás vagy fürdés közben a fürdőszobában sok nedvesség keletkezik.

Közvetlenül a vízzel való érintkezéskor

Sokféle fafajta okoz nekünk jó közérzetet, de némelyiknél különösen figyelnünk kell, főleg akkor, ha közvetlenül a vízzel érintkezik.

  • Fenyő: Ha hosszabb ideig nedvesség éri, akkor ez a fafajta egy idő után hajlamos a kékesedésre.
  • Dió: A fa a víz felszívódása miatt elszíneződhet.
  • Tölgyfa: Ugyan nagyon kemény fafajta, a tisztítószerek használatakor hajlamos a foltosodásra.
  • Vörös fák (például Merbau vagy Jatoba): Ezek a fák hamar elszíneződnek, ha nedvességnek vannak kitéve.
Geberit ONE alsó szekrény két fiókkal

Tömörfa fürdőszobabútorok helyes kezelése és ápolása

Miután kiválasztotta a megfelelő faanyagot a fürdőszobabútor, a padló vagy az egyéb faelemek számára, felmerül az ápolás kérdése. Íme néhány tipp:

  • A legjobb, ha a fürdőszobában azonnal letöröljük a kifröccsenő vizet, hogy a vízcseppek ne tudjanak behatolni a fába.
  • Ügyeljünk arra, hogy az erős tisztítószerek ne kerüljenek a fafelületekre.
  • A nedvességnek soha nem szabad behatolnia a fába. A beolajozott fát rendszeresen kenjük be ápolóolajjal. A fa így nem tud megduzzadni, megőrzi vízzáró képességét és a szennyeződés sem tud rajta megtapadni.
  • Mindennek az alapja a megfelelő szellőztetés.
  • Tisztításkor általában a fafelületeket elég áttörölnünk egy nedves kendővel.

Ha betartjuk ezeket a szabályokat, akkor a fürdőszobában könnyen megelőzhetjük a faanyagok vegyszer miatt rongálódását, gombák vagy rovalok kialakulását.

Ha előnyben részesíti a könnyebb kezelhetőséget és az ápolást, akkor például a rétegelt lemezből készült, melaminos faszerkezet felülettel ellátott bútorok jó választások lehetnek. Ezek kevésbé érzékenyek a vízre és könnyen tisztíthatók.

Selnova Square fürdőszoba mosdóval, alsószekrénnyel és oldalsó kiegészítő szekrényekkel, hikoridió színben

A faburkolatokat mindig át kell szellőztetni

Az átszellőztetés azt jelenti, hogy a faburkolat és a fal között egy légréteget hagyunk, amely biztosítja a természetes szellőzést, és segít a nedvesség szabályozásában. A fal és a fa közötti teret szellőzőrésnek nevezzük.

Az átszellőztetés előnyei:

  • Nedvességszabályozás: a szellőzőrés lehetővé teszi a levegő keringését a fal és a faburkolat között. Így automatikusan csökken a nedvesség mennyisége, ami a magas páratartalom miatt különösen fürdőszobákban fontos.
  • Penészesedés megelőzése: a szellőzés lehetővé teszi a burkolat mögött felgyülemlő nedvesség elpárolgását, amivel csökken a penészesedés kockázata.
  • Hőszigetelés: a szellőzőrésnek szigetelő hatása is van, így javul a hőteljesítmény.
  • Hosszabb élettartam: a szellőzőrés megakadályozza, hogy a burkolat közvetlenül a falhoz érjen. Ez megnöveli a fa élettartamát, mert a fa nagyobb védelmet élvez az esetleges káros hatásokkal szemben.

Fürdőszobát tervez? Ezek a leggyakrabban feltett kérdések

Funkcionális kialakítású fürdőszobai termékek

További cikkek